See pood kasutab küpsiseid ja muid tehnoloogiaid, et saaksime parandada teie kasutuskogemust meie kodulehel.

Sülearvutid pakuvad mugavat võimalust olla produktiivne hoolimata sellest, kas oled kodus, kontoris või sõidad ühest punktist teise. Samas, kui sul on vaja pikemalt laua taga istuda ja täppistööd teha, pole laptopi kasutamine eriti mugav ja kasutajasõbralik. Siin tulebki mängu seade nimega dokkimisjaam. Piisab vaid sellest, et asetad arvuti eelnevalt seadistatud ja ühendatud dokkimisalusele ning sul avaneb võimalus kasutada koheselt monitori, klaviatuuri, hiirt ja teisi lisaseadmeid.

Dokkimissüsteemi kasutamise suurimad plussid:

1. Kasutad korraga erinevaid lisaseadmeid ilma suurema peavaluta

Kui sul on sageli vaja kasutada printerit, skännerit, hiirt jms, siis sülearvuti dokkimise teel muudad oma elu kõvasti lihtsamaks. Kui sinu laptopil on, näiteks, vaid kaks USB-porti, siis saad sellele järgi ühendada vaid kaks lisaseadet korraga ning pead rohkem kui kahe seadme kasutamiseks alatasa juhtmeid uuesti järgi ühendama. Dokkimisjaama kasutajad pistavad oma läpaka lihtsalt dokki ning prindivad, skännivad ja klõbistavad hiirt ilma vabade portide ja juhtmete üle pead murdmata.

2. Võimalus kasutada uuemat sorti seadmeid

On olukordi, kus dokkimisjaam on abiks nende lisaseadmete ühendamisel, mis muidu sinu arvutiga ei ühilduks. Näiteks, kui sul on läpakas, mis ei ühildu moodsamat uhendust kasutava monitoriga, siis võib abiks olla dokkimisjaam.

3. Sa ei vaja lauaarvutit

Kui oled senini kasutanud vaid laptopi ja mõtled lauaarvuti ostmisele, et kasutada rohkem lisaseadmeid ja suuremat ekraani, siis kaalu ka dokkimisjaama soetamist. Selle tulemusel võid säästa kenakese hulga raha. Keskmiselt maksab Bitboardi kaupluses lauaarvuti 190 eurot, dokkimisalus aga ca 20-40 eurot + vajadusel lisatoiteplokk.

4. Hea abiline ka mängurile

Arvutimänge mängides on sul võimalik kõikvõimalikud ja vajalikud lisaseadmed ühendada dokkimisjaama külge. See säästab sind tüütust juhtmete ühendamisest. Kui tuleb mänguisu peale, siis libista aga oma läpakas dokki ja anna tuld!

Erinevad dockid ja nende ühendamine

Järgnevalt räägime, kuidas ühendada sülearvuti dokkimisjaamaga. Ära muretse, see on tegelikult väga lihtne!

Põhimõtteliselt leiab poodidest kahte tüüpi dokkimisaluseid: (1) vertikaalsed USB-kaudu ühendatavad universaalsed dokid või (2) horisontaalsed ja madalad, millel on dokkimispesad spetsiaalselt mõeldud kas sülearvuti all või küljel olevate ühenduste kasutamiseks.

(1) Universaalse doki kasutamisel ühendub sinu arvuti dokiga USB-kaabli abil. Kuigi USB puhul on tegemist levinud standardiga, ei ühildu ikkagi kõik dokid ja arvutid täielikult. Veendu alati hoolikalt doki ja arvuti sobivuses. Mõneti paremas seisus on siin USB-C standardit kasutavad seadmed.

(2) Horisontaalset tüüpi dokkimisalused ühenduvad sinu arvutiga spetsiaalsete dokkimispesade kaudu, mis asuvad su arvuti põhja all või küljel ja esinevad enamasti äriklassi sülearvutitel. Dokkimisjaama ostmisel veendu, et see ühildub sinu sülearvutiga. Valdavalt on äriklassi sülearvutitel dokkimispesa olemas.

Kui soovid asetada oma sülearvuti dokkimisalusele, siis salvesta enne igaks juhuks kõik pooleli olevad tööd, lülita arvuti välja või pane une-režiimile ja sulge arvuti kaas. Alati ei ole vaja sülearvutit dokkimisjaama ühendades välja lülitada. See sõltub, mis tüüpi dokkimisjaamaga tegu on ja kas dokile on ka monitor järgi ühendatud. Kui kasutad lisaks sülearvuti ekraanile lisamonitori, võivad töötava arvuti dokki ühendamisel tekkida häired pildi kuvamisel.

Niisiis, kui vajalik, ava oma arvuti tagaküljel olev dokkimispesa (mõnel mudelil võivad need olla kaetud). Aseta arvuti dokkimisalusele. Sea kohakuti arvuti all asetsevad dokkimispesad ja dokkimisjaamal olevad „haagid“ ning siis suru arvuti õrnalt alusele.

Kui oled arvuti dokkimisalusega ühendanud ja kasutad seda esmakordselt, tuleb lisaseadmed ühendada dokkimisjaama taga asuvate portidega samamoodi nagu neid tavaliselt arvutiga ühendatakse. Dokkimisjaamad toetavad enamust levinumatest lisaseadmetest: monitor, klaviatuur, hiir, modem/ruute (netijuhtme abil), printer jne.

Kui kasutad dokkimisjaama kaudu ühendatud lisaseadmeid esimest korda, tuleb installeerida vajalikud draiverid. Enamasti toimub see automaatselt. Kui arvuti küsib sinu käest luba selle tegemiseks, siis vajuta kindlasti „jah“.

NB! Kui sa ei soovi kasutada lisaklaviatuuri, -monitori või hiirt ja arvuti asetseb dokkimisalusel, siis saad kasutada sülearvuti ekraani, klahve ja touchpad-i samamoodi nagu tavaliselt.

Enim levinud probleemid dokkimisaluse kasutamisel ja nende võimalikud lahendused

Kui dokkimisalus ei tööta, siis veendu alati esimese asjana, et dokkimisjaam on vooluvõrku ühendatud. Sageli unustatakse, et dokk ise vajab ka töötamiseks elektrit. Kui sulle tundub, et su dokkimisjaam ei tööta ja võib katki olla ning tormad juba IT-tehniku vastuvõtule, siis vaata alati kõigepealt järgi, kas toitekaabel on vooluvõrgus. Et vältida neid piinlikke blondiini-anekdoodi hetki…

Enamusel dokkimisalustest on ka indikaatorvalgus, mis annab märku, et seade on ühendatud vooluvõrku.

Kui lisaseadmed ei tööta, siis esmalt tuleks kontrollida ühenduskaableid ja seda, kas need on kindlalt õigesse porti ühendatud. On ka juhuseid, kus lisaseadmeid ei tööta, kuna pistikud ja portide augud on signaali edasi andmiseks liiga tolmused. Sel juhul aitab nende puhastamine spetsiaalse lapi või suruõhu abil.

Nagu eelnevalt mainisime, siis uute seadmete ühendamisel dokkimisjaama ja arvutiga, algab draiverite installimine enamasti automaatselt. Üksikutel juhtudel võib tekkida arvutil sellega raskusi ja sel juhul ei pruugi lisaseadmeid korralikult töötada. Siis on tarvis sul endal manuaalselt installida need puuduolevad draiverid. Draiverid saad tavaliselt tasuta allalaadida lisaseadme tootja kodulehelt.

Siiski, on olukorrad, kus sa käsitisi draivereid installeerima pead, väga haruldased ja enamasti leiab arvuti ise need draiverid netist üles.

Üldine reegel on, et kui sinu arvuti ja dokkimisalus sobivad omavahel füüsiliste parameetrite poolest, siis suure tõenäosusega on nad omavahel ühilduvad. Siiski, kui oled dokkimisalust ostmas, tuleks alati küsida müüjalt ühilduvuse osas nõu või vaadata dokkimisjaama mudelinumbrit ning googeldades kindlaks teha, et arvuti ja dokk omavahel sobivad ja tööle hakkavad.

Nagu juba eelpool öeldud, vajab ka dokkimisjaam oma tööks elektrit. Reeglina sülearvuti toiteplokk, mida dokkimisalusel kasutama hakatakse, sobib ka tegelikult dokkimisalusele endale. Tundub lihtne – sülearvuti toiteplokk ühendada dokkimisaluse külge, asetada arvuti alusele ja asi ants! Jah, lihtne ja loogiline. Ilmselt töötabki, kuid suure tõenäosusega võib tekkida toiteploki võimsuse probleem, kuna dokkimisalusel kasutatava sülearvuti toiteplokk peaks olema võimsam, et üleval hoida mõlemat seadet. Siinkohal pea nõu meie kaupluse müüjaga. Meie kaupluste asukohad leiad siit!

Soodsa dokkimisaluse saad osta siit!

Comments ()

Toode lisatud lemmikutesse
Lisatud võrdluseks.